Jak wybrać oprawę, aby leżała jak najlepiej? – Massi Eyewear

Jak wybrać oprawę, aby leżała jak najlepiej?

Massi Eyewear

Jak wybrać oprawę, aby leżała jak najlepiej?

Nikt z nas nie lubi kupować kota w worku. Zamawiając ubrania, czy akcesoria w internecie, liczymy na to, że będą on nie tylko wyglądały tak, jak na zdjęciu, ale także idealnie nam pasowały. Niestety, popularność stron prezentujących “oczekiwania vs rzeczywistość” wydaje się stale rosnąć, a zdjęcia na zupełnie innych od nas modelach, czy modelkach dodatkowo zakrzywiają nasz obraz produktu. Okulary w tym temacie wydają się być z wielu względów elementem niezwykle delikatnym. Przede wszystkim, pracują z naszą twarzą, muszą więc idealnie pasować kształtem, kolorem oraz rozmiarem. Niejednokrotnie są naszą wizytówką, oddają nasz charakter, mówiąc o nas znacznie więcej, aniżeli się nam wydaje. Co warto wiedzieć o okularach zanim zamówimy je w internecie?

Oko, mostek, zausznik.
Wielu z was, szczególnie jeśli jesteście okularnikami, z pewnością zetknęła się już z “okularową” rozmiarówką. Zazwyczaj są to trzy liczby zapisane w ciągu, np. 51-20-145. Co takiego oznaczają?
Jak możecie zauważyć na zdjęciu poniżej liczba 51 to wyrażona w milimetrach szerokość między wewnętrznymi częściami “oka” na froncie. Z kolei liczba 20 to wyrażona w milimetrach szerokość mostka od zewnętrznych krawędzi. Łatwo wówczas obliczyć, że oprawa na szerokość ma 122mm nie licząc grubości materiału, z którego została wykonana. Przy przymiarkach warto więc wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego wykonana jest oprawa oraz dodatkowe, wystające po bokach elementy. Ostatnia liczba – 140 to wyrażona w milimetrach długość zausznika mierzona od jego zetknięcia z frontem do samego końca.

Rozmiar ma znaczenie!
W przypadku okularów, rozmiar ma ogromne znaczenie. To od niego “zależy jak leży” 🙂 Jeśli wybierzemy zbyt mały rozmiar, zauszniki będą nieestetycznie się rozchodzić, nasza twarz będzie wydawała się znacznie większa, oczy nienaturalnie zbliżone. Jeśli wybierzemy oprawę o zbyt wąskim mostku, może ona być dla nas po prostu niekomfortowa w użytkowaniu.

Jeśli zdecydujemy się na zbyt szeroką oprawę, będzie ona wystawała mocno ponad owal naszej twarzy, opierała się na policzkach, zasłaniała brwi, a także spadała z nosa pomimo regulacji. Może także spowodować nieco “przerysowany” efekt, niczym Iris Apfel 🙂 Poniżej znajdziecie przykłady popularnych okrąglaków. Od lewej: zbyt małe, idealnie dopasowane oraz zbyt duże.

Jeśli chodzi o długość zausznika – u nas standardem jest 140mm. Jest to sprawdzona przez nas długość, która pasuje większości kształtów głów, gdyż w tym wypadku to głowa, a nie twarz, ma największe znaczenie.

Z noskami, czy bez noska?

Z pewnością wielu z was się ze mną zgodzi – komfort w oprawach jest najważniejszy! Zapewni nam go odpowiedni rozmiar, ale także inne elementy, które mogą znacznie wpływać na komfort noszenia. Najbardziej kontrowersyjny w tym wypadku wydaje się być rodzaj mostka i zauszniki! Poniżej znajdziecie dwie wersje mostka – z nanośnikami, tzw. “noskami” oraz bez nanośników, kiedy cały front wykonany jest z tworzywa. Faktem jest, że wielu klientów kieruje się przyzwyczajeniem, niesłusznie przyjmując, że noski to oznaka niewygody. Warto pamiętać, że każde nanośniki można wyregulować, przez co są lepiej dopasowane do naszego nosa. Zachęcam, aby przymierzyć oba rodzaje opraw, aby stwierdzić, które z nich lepiej pasują do budowy nosa i sprawiają, że oprawa staje się tak wygodna, że aż niewyczuwalna.
Jeśli chodzi o wykończenie zausznika – w oprawach na co dzień warto zwrócić uwagę na to, aby zakończony był acetatem, który jest najwygodniejszy. Jeśli rozmiar oprawy jest odpowiednio dopasowany, wówczas zausznik nie powinien zbyt mocno dotykać naszej głowy, powodując ucisk. Metalowe zakończenie zauszników sprawdza się, kiedy zależy nam na tym, aby oprawa była jak najbardziej surowa, czy elegancka – wówczas warto postawić na tę opcję, jednak metal, w kwestii zakończenia zausznika, zawsze będzie nieco mniej komfortowy od acetatu.

 

 

 

Sugestie zostaw z tyłu!
Bardzo często decydujemy się na oprawy, które sprawdziły się w przypadku naszych znajomych. Kolega, czy koleżanka świetnie prezentuje się w swoich oprawach, więc stwierdzamy, że to z pewnością kwestia samych opraw. Tak, lecz jeszcze bardziej kluczowa wydaje się być kwestia ich dopasowania do swojego stylu, urody, charakteru oraz kształtu twarzy. Na efekt finalny składa się wiele czynników, lecz niestety nie zawsze to, co świetnie wygląda u innych, sprawdzi się i u nas. Zanim zdecydujemy się na to, co noszą nasi znajomy, najpierw przymierzmy, porównajmy nasze kształty twarzy, czy typy urody. Kobieta o chłodnym typie urody oraz twarzy w kształcie koła z pewnością nie będzie w swoich oprawach wyglądała aż tak świetnie, jak jej koleżanka o ciepłym typie urody z twarzą w kształcie kwadratu – i odwrotnie! W tym wypadku z pomocą przyjść może porada zaprzyjaźnionego Optyka, bądź naszych Stylehunterek. Pamiętajcie, że jeżeli macie do nich pytanie – służą wam pomocą, możecie napisać, bądź wysyłać swoje zdjęcia na info@massieyewear.com

Co lubię w swoich oprawach?
Jeśli już jesteście okularnikami, to wasze okulary mogą wam posłużyć jako idealny wzór. Wymaga to tylko krótkiej refleksji – co lubię w swoich oprawach? Pasuje wam rozmiar? Sprawdźcie go na wewnętrznej stronie mostka, bądź zausznika. Okulary wydają wam się zbyt duże? Poszukajcie tych, o nieco mniejszym rozmiarze. Podoba wam się wykończenie waszych opraw – szukajcie matu, połysku, bądź kombinacji obu. Nanośniki są zbyt niewygodne – sprawdź acetat! Okulary, które nosicie to świetna kanwa, bo dzięki nim wiecie czego szukacie, czego chcecie, a co z pewnością nie zdało egzaminu.

Idealne dopasowanie!
Wiemy jak trudno znaleźć te jedyne oprawy 🙂  Dlatego też do Salonów Optycznych wyruszyły nasze Stylehunterki, aby wspólnie z wami spotykać się na doborze opraw. Najbliższe tygodnie to spotkania w Tychach, Kętach, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Gliwicach, Jaworznie oraz Piekarach Śląskich.
Na naszym blogu z pewnością znajdą się wpisy, w których zdradzą co nieco na temat stylów, wzorów, kształtów i kolorów.

 

Wróć